آموزش نحوه طراحی وب سایت چند زبانه (بخش اول)

آموزش نحوه طراحی وب سایت چند زبانه (بخش اول)

در این بخش از آموزش های شرکت مهرسانا قصد داریم به آموزش نحوه طراحی وب سایت چند زبانه (بخش اول) بپردازیم.

از آنجایی که فضای وب جهانی است، از لندن گرفته تا لاهور، همه می توانند صفحات وب سایت شما را ببینند. بنابراین اگر قصد دارید مخاطبین وب سایت شما جهانی باشند، بهتر است طراحی سایت خود را به گونه ای انجام دهید که درک آن برای بازدید کنندگان بین المللی نیز راحت باشد.

به طور مثال، تقریبا 300 میلیون نفر در سراسر جهان به زبان عربی صحبت کرده و این زبان در 26 کشور دنیا زبان رسمی محسوب می شود (سومین زبان بین المللی بعد از انگلیسی و فرانسوی). بنابراین نمی توان زبان عربی را در طراحی سایت نادیده گرفت. در ادامه به بیان چند روش برای چند فرهنگی و چند زبانه نمودن وب سایت می پردازیم.

استفاده از Unicode

استفاده از گرافیک های فانتزی و طرح های رنگارنگ مشخصا به افزایش فروش و بازدید سایت شما کمک می کند؛ ولی همانطور که پیش از این گفته شده است، محتوا نقش مهمتری را در این زمینه ایفا می کند.

اگر قصد دارید وب سایت خود را تنها به زبان فارسی بسازید، استفاده از Unicode از ابتدای کار باعث می شود که اگر بعدا خواستید زبانی را به سایت خود اضافه کنید، این کار شدنی باشد. در واقع Unicode تنها مجموعه کاراکتر است که وب سایت ها را به پشتیبانی از اسکریپت های مختلف قادر می سازد. UTF-8 با 90 زبان نوشته شده (‘scripts’) همسازی داشته و طیفی از صدها هزار کاراکتر مختلف را پوشش می دهد.

UTF-8 در اغلب مرورگرهای رایج (مثل اکسپلورر، فایرفاکس و غیره) و سیستم های عامل (مثل ویندوز، لینوکس، مک OS) پشتیبانی و در اپل، مایکروسافت و IBM به عنوان یک استاندارد استفاده شده است.

ملاحظات فرهنگی و رنگی

اگر در حال حاضر در حال طراحی سایت برای مخاطبینی در کشور خود هستید که مشکلی نیست اما اگر در آینده استراتژی و مخاطبین وب سایت شما تغییر یابد، مجبور به ایجاد تغییر در کل وب سایتتان خواهید شد. بنابراین بهتر و ساده تر است که بعد زیبایی شناسی وب سایت خود را از همان ابتدا با توجه به کشورها و فرهنگ های مختلف در نظر بگیرید تا اینکه بعدها مجبور به طراحی مجدد آن شوید.

به وضوح نمی توان ساختار زیبایی گرایی وب سایت خود را طبق سلیقه همه مردم ایجاد نمود. ولی می توان یک طرح حساس به رنگ بر اساس فرهنگ ایجاد کرد. به یاد داشته باشید که رنگ های مختلف در فرهنگ های مختلف دارای معانی متفاوتی است.

برای مثال در امارات متحده عربی و فرهنگ های عربی، رنگ سبز به معنای قداست یا شانس و رنگ آبی به معنای ابدیت و محافظت می باشد. رنگ نارنجی برای پروتستان های ایرلند شمالی مفهوم مذهبی داشته و کلاه سبز در چین به معنای نقض وفاداری و تهعد می باشد.

یک پس زمینه رنگ روشن با متن مشکی بهترین گزینه در سراسر جهان است که به راحتی نیز خوانده می شود. هر گرافیک، الگو یا رنگ دیگری که به کار می برید بهتر است با موضوعات و مواردی که در سایت خود به آنها می پردازید مطابقت داشته باشد. به عنوان یک قانون کلی، از نمادها و طرح های به وجود آورنده تفرقه ناشی از تفاوت های مذهبی، سیاسی یا جنسیتی استفاده نکنید.

آموزش نحوه طراحی وب سایت چند زبانه (بخش دوم)

نویسنده مطلب: پریسا عصاره | شرکت مهرسانا | طراحی سایت در کرج

درباره شرکت فناوری اطلاعات مهرسانا

ارائه دهنده خدمات طراحی وب سایت ، گرافیک ، برنامه نویسی و تولید محتوای آموزشی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *